‘Emeğin ve emekçinin yanında olmaya devam edeceğiz’

Silifke Belediyesi ile Belediye-İş Sendikası arasında Toplu İş Sözleşmesi, Belediye Kültür Merkezi’nde düzenlenen törenle imzalandı.

İmza töreni, CHP Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Vahap Seçer, Silifke Belediye Başkanı Dr. Mustafa Turgut, Belediye-İş Sendikası Genel Başkanı Nihat Yurdakul, CHP İl Başkanı Adil Aktay, CHP İlçe Başkanı Cemil Sungur ve çevre ilçelerden belediye başkan adayları ve belediye işçilerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

‘İŞÇİ KARDEŞLERİMİZİN SENDİKALI OLMALARINI SAĞLADIK’

Silifke Belediye Başkanı Dr. Mustafa Turgut açılışta yaptığı konuşmasında, “Bu sözleşme için yoğun emek sarf eden Belediye İş Sendikası Genel Başkanımıza, Mersin Şube Başkanımıza ve eski Orman İş Sendikası Genel Başkanı Mehmet Kafes’e ve işçi arkadaşlarımıza çok teşekkür ediyorum.

5 Yıl boyunca 600’e yaklaşan personelimizle beraber Silifke’de çok güzel hizmetler yerine getirdik. Burada bu hizmetlerde en önemli pay da işçi kardeşlerimize aittir.

Onların emekleri, gayretleri ve alın terleri sayesinde bu hizmetleri yerine getiriyoruz. Dolayısı ile hak ettikleri geliri almaları da bizim için çok önemli. Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik zorluklara rağmen biz bütçe şartlarımızı zorlayarak hep işçilerimizin hak ettiği ücreti almaları için bütün şartlarımızı zorladık ve sonunda makul bir artışla bu sözleşme aşamasına geldik” dedi.

‘Sendika denildiği zaman aklıma demokrasi gelir’ diyen Başkan Turgut, “Bir ülkede sendikalar ne kadar güçlüyse o ülkede demokrasi de o kadar güçlüdür. Maalesef Türkiye’de sendikalarımızın bu noktada geldiği durumu göz önüne aldığınızda Türkiye’nin demokrasisinin de hangi aşamada olduğunu elbette tanımamız çok zor değil. Bizler Sosyal demokrat belediyecilik anlayışı ile sendikalarımızın işçilerimizin yanında olacağız. Taşeron işçilerimizi biz kendimiz kendi isteğimizle sendikalı yaptık. Zorunlu olmadığımız halde arkadaşlarımızla oturalım ve bir pazarlık yapma şansı olsun istedik. O dönemde Türkiye’de belki 2-3 belediyede böyle bir iş söz konusu idi. Ama biz işçi kardeşlerimizin anlayışını biliyoruz. Ortak aklı biliyoruz. Belediyemiz hizmet üretecek, belediye bütçesi kazanacak bizde beraberce bölüşeceğiz.

Silifke’de işçi kardeşlerimizle ve bütün kardeşlerimizle yapacağımız çok iş var. Bu işleri yaparken geçim sıkıntısını çok düşünmeden çalışmaya ihtiyacımız var. Bu sözleşme dolayısı ile çok mutluyum” dedi.

‘DEMOKRASİNİN EN İYİ SİSTEMİ SEÇİMDİR’

Belediye İş Sendikası Genel Başkanı Nihat Yurdakul ise, “Türkiye siyasetle şekilleniyor. Çocuklarımızın geleceği siyasetle şekilleniyor. Eğer doğru şekilleniyorsa bizden alkış almalılar eğer yanlış şekilleniyorsa bizler bunu engellemeliyiz. Kafanızdan partizanlığı bir kenara bırakın.

Sendika bir meslek değildir, hak ve menfaatlerimizi korumak için bir araya gelen toplumuz. Güçlü bir demokrasiyi nasıl kurarız, özgürlükler var mı bunlara bakmalıyız. Yandaş müteahhitlere köprülerde geçiş garantisi, hastanelerde hasta garantisi mantığı olmaz. Ama işçiye geldiği zaman yüzde 2-3’e talim edeceksin bu hiç olmaz. Üniversiteleri, sendikaları, sendikacıları susturdular. Yargıyı hatta Türkiye Büyük Millet Meclisini susturdular. Bu girdaplardan kurtulmanın tek yolu işçi sınıfının birlikteliği ve kardeşliğidir. Bizler iyi politika yapmalıyız. Siyasetle politikayı bir birine karıştırmayalım. Ülkenin kurtuluşu örgütlü ve eğitimli toplumlarla olur. Kim ekmeğimize saygı gösteriyorsa o’nu destekleyin. Alın terine saygı gösteren senin partin olsun” dedi.

VAHAP SEÇER, ‘KİMSENİN ENDİŞESİ OLMASIN’

Mersin Büyükşehir Belediyesini kazandığında tüm işçileri sendikalı yapacağına söz veren Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Vahap Seçer, “Bizler dünya görüşü olarak, Parti olarak, ahlak ve vicdan olarak insanların bir araya gelip haklarını araması konusunda hiçbir çekincemiz olmamıştır. Günümüz Türkiye’sinde emek sınıfı önemli tranva yaşıyor. Sendikalaşma oranına baktığınız zaman 1980’li yılların son derece gerisindeyiz. Bu emek sınıfı açısından düşündürücü bir tablo. Emek sınıfı örgütlensin, bir olsun, diri olsun arzuluyorum. 1 Nisanda Büyükşehir Belediye Başkanı olacağım. Bundan endişem bile yok. Artım Mersin’i uzun bir süre çağdaş bir anlayış yönetecek. İnsanların hakkına, hukukuna riayet eden, değer veren, emeğe, doğaya, yeşile saygı duyan, çalmayan üreten bir belediye olacağız. Yarınlar daha güzel olacak. 7/24 çalışacağız. Birlik ve beraberlik içerisinde olacağız. Mersin’in 13 ilçesi var. Bu ilçelerde seçilecek olan Belediye Başkanları hangi partiden olursa olsun onlar benim çalışma arkadaşlarımdır, onlar benim kardeşlerimdir. Bunu da bilmenizi istiyorum. Biz ne çekiyorsak ayrımcılıktan, ötelemekten çekiyoruz. Büyükşehir’de önemli çalışmalarımız olacak. Ben 1 ay önce karar verip ertesin adaylık kararını açıklayan biri değilim. 8 yıl parlamento’da görev aldım. Plan nedir, bütçe nedir bilen biriyim. Mersinin en temel sorunlarını ve yapısal sorunlarını biliyorum. Bütün çalışmalarımızı tamamladık. Mersin’de yaşayan tüm yurttaşlarımızın önümüzdeki yerel seçimde gerçekten memlekete hizmet edecek olan, insanları siyasi görüşlerinden dolayı ötelemeyecek olan, etnik yapılarından dolayı ayırmayacak olan, kucaklayacak olan bir zihniyete oy verin. Bütün bu özellikleri ben taşıyorum. İyi bir belediye başkanı olacağım ve çok çalışacağım. Bize oy verenlere, Verdiğimiz oy helal olsun” dedirteceğim. ” dedi.