Silifke Belediyesi tarafından 12000 m2’lik alanda yapılması planlanan Canlı Hayvan Pazar Yeri için çalışmalar sürüyor. Belediye Başkanı Dr. Mustafa Turgut, pazarın faaliyete geçmesiyle birlikte Silifke’nin hayvan ticareti açısından cazibe merkezi olacağını belirtti.

Gazi Mahallesi’nde 5200 m2 ve Taşucu Mahallesi’nde 1500 m2’lik alanda Kapalı Pazar Yerleri yapacak olan Silifke Belediyesi, Mukaddem Mahallesi Becili mevkiinde yapılacak Hayvan Pazar Yeri çalışmalarını hızlı bir şekilde sürdürüyor.

12 bin m2’lik alan üzerine yapılacak hayvan pazarı için, yol açma ve zemin düzenleme çalışmalarına başlandı. Devam eden çalışmalarla ilgili bilgiler veren Belediye Başkanı Mustafa Turgut, “Hayvancılığın canlandırılması için Canlı Hayvan Pazarı projemiz önemli bir rol oynuyor. Kırsal nüfusumuzun büyük bir bölümü geçimini tarım ve hayvancılıktan sağlamasına rağmen bu soruna hiçbir şekilde çözüm bulunamamış.

Kurban bayramlarında bile geçici çözümlerle bu hizmetler yürütülmeye çalışılmış. Tarım ve hayvancılığa dayalı bir ekonomiye sahip olan ilçemizde canlı hayvan pazarının olmaması ciddi bir sıkıntıydı. Tesisimizin faaliyete geçmesiyle ilçemiz ve çevre ilçelerde bulunmayan hayvan pazarı ihtiyacı karşılanmış olacak. Silifke bulunduğu merkezi konum itibariyle canlı hayvan ticareti açısından cazibe merkezi olacak ve istihdam sağlanacak. Uzun vadede başarılı ve ilerisi için kalıcı bir hizmet olacaktır.

Ayrıca; kasaplık, besilik, damızlık ve kurban amaçlı hayvanların alınıp satıldıkları, gerektiğinde birkaç gün bekletildikleri yerlerin; teknik, sağlık ve hijyenik şartlara kavuşturularak, salgın hastalıklar ve parazit kaynaklı hayvan hastalıklarının yayılması engellenecektir. Hayvanların sağlıklı ortamlarda alınıp satılmaları sağlanarak, hayvan atıklarının çevre ve toplum sağlığına zarar vermeden bertaraf edilmesi sağlanacaktır. Silifke’miz ve bölgemiz için hayırlı olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.